OPETH - The Last Will And Testament
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jihočeská bruska je již stálicí tuzemských pódií, což samozřejmě není nikterak objevné tvrzení a jako taková si již nějaký reprezentativní obrazový záznam svých energických koncertů nepochybně zaslouží. Stalo se a mně tedy nezbývá nic jiného, než vás s jeho obsahem prostřednictvím svých několika slov seznámit. Ne však, že bych to dělal nerad. Hudba LOCOMOTIVE pro mě totiž vždycky představovala hlavně pořádnou koncertní nakládačku a tuzemské velvyslanectví amerických PRO-PAIN.
Koncertní záznam je samozřejmě páteří i prvního DVD kapely. Jako lokace byla v dubnu 2005 zvolena slovenská metropole Bratislava. Skromnému provedení vévodí statické menu s výběrem tří možností (koncert, video a extras). Koncert trvající něco málo přes padesát minutu představuje LOCOMOTIVE v jejich typickém rozpoložení. Festival ostré a skočných chytlavých kytarových rifů, které společně s dusavou rytmikou přímo svádí k pohybu rozehráli i onoho dubnového večera. Co se týče koncertního nasazení a kvality setu, nelze mít vážnějších námitek. Kapela se předvádí v dobré formě, tak, jak ji její fanoušci důvěrně znají. Repertoár tvoří osvědčené pecky jako „Ornament z pijavic“, která celé vystoupení otevírá, „Nechtěli“, „Co jsme si“ anebo snad možná nejžádanější skladbu „Incest“ pocházející z debutního alba z roku 1996.
Jestliže jsem hovořil o skromném provedení disku, tak tohle platí hlavně o jeho obrazové kvalitě. Tato bohužel nezapře použití levnějších kamer, díky čemuž koncertní záznam působí jako domácí video. Jejich umístění za a na pódiu a časté střídání záběrů situaci alespoň trošku zachraňují, nedostatek světel a hlavně neschopnost kamer si s ním poradit má za následek, že mnohé záběry jsou neostré a tmavé. Je to škoda, protože díky tomu není vidět ani „nasazení“ fanoušků pod pódiem, což je při takovém tom domácím vnímání podobné muziky dosti důležitou složkou z celkového dojmu. Zvuková stránka je však o několik koňských délek před tou obrazovou, díky čemuž tak DVD neupadá do bahna podprůměru, ale naopak se z něj dost razantně vymaňuje. Technické provedení tedy sotva snese srovnání se zahraniční konkurencí (v tomto směru se i od našich severních sousedů je co učit), ale jedním dechem je potřeba dodat, že ze strany příznivců kapely není nejmenšího důvodu se mu vyhýbat.
Bonusy nacházející se pod volbou „extras“ pak obstarávají tři videoklipy, které LOCOMOTIVE během svojí existence pořídili a tři skladby v audio formátu. U klipů trošku překvapí značný rozdíl v hlasitosti jednotlivých skladeb. Několik home videí z cest za koncertními štacemi, což jsou různé srandičky a veselé historky ze života kapely, což obnáší alkoholické večírky, nějakou tu nahou a chlupatou zadnici a tak podobně, však to znáte. Na jednom z nich se objeví krátce i američtí PRO-PAIN, a několik dalších kapel zvučných jmen (GRIP INC., NAPALM DEATH, EKTOMORF a TESTAMENT, jejichž záběry byly pořízeny během koncertu v pražském Futuru, který proběhl v horkém srpnu léta 2003 …). Je to vlastně takový obrazový výčet interpretů, s nimiž LOCOMOTIVE stanuli na jednom pódiu. V provedení obalu pak zainteresovaný jedinec lehce rozpozná rukopis mistra Chymuse i bez toho, aniž by si to přečetl na zadní straně. Resumé bylo vyřčeno již na konci předchozího odstavce, a tak tedy jen dodávám, že i přes slabší kvalitu obrazu z bratislavského koncertu hodnotím první DVD kapely jako pozitivní počin, který by neměl trpět nezájmem případných kupců.
První DVD legendy českého thrashcore. Slabší obrazová kvalita je vyvážena našlapanou muzikou, kterou se tato kapela už po léta presentuje.
7 / 10
1. Ornament z pijavic
2. Vrať se
3. Kdo teď
4. Nechtěli
5. Co jsme si
6. Pěst loket
7. Pomluvy
8. Novej chov
9. Skaut v kolenou
10. Incest
11. Sekret sliz
12. Homo sapiens
13. Vítej v prdeli
14. Extras:
15. Route
16. All The Band's
17. Audio tracks:
18. Left Hook
19. No Compromise
20. Reds - Kill 'em All
Malleus Carnalis (2008)
aus.cult (Live In Bratislava) - DVD (2006)
Ornament z pijavic (2003)
Nejsme nic (2000)
Homo Sapiens (EP) (1998)
Locomotive I. (1996)
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.